dc.contributor.advisor | Obalová, Lucie | cs |
dc.contributor.author | Strakošová, Jana | cs |
dc.date.accessioned | 2012-07-11T07:42:10Z | |
dc.date.available | 2012-07-11T07:42:10Z | |
dc.date.issued | 2012 | cs |
dc.identifier.other | OSD002 | cs |
dc.identifier.uri | http://hdl.handle.net/10084/92194 | |
dc.description | Import 11/07/2012 | cs |
dc.description.abstract | Diplomová práce se zabývá katalytickým rozkladem oxidu dusného.
Oxid dusný je považován za významný polutant, jenž se podílí na vzniku skleníkového efektu. Patří také mezi plyny přispívající k poškozování ozónové vrstvy Země. Nejvhodnější metodou likvidace oxidu dusného je jeho rozklad na přirozené složky ovzduší, kterými jsou N2 a O2, v přítomnosti vhodného katalyzátoru.
V rámci této diplomové práce byly impregnací 8 různých nosičů připraveny oxidické katalyzátory s obsahem kobaltu, manganu a hliníku, u nichž byla testována aktivita pro katalytický rozklad N2O v inertním plynu a v přítomnosti inhibujících složek O2, H2O a NO. Cílem práce bylo posouzení vlivu nosiče na katalytické vlastnosti Co-Mn-Al směsného oxidu. Katalyzátory byly charakterizovány použitím různých technik (SEM EDAX, XRPD, fyzikální adsorpce dusíku, TPR-H2). | cs |
dc.description.abstract | The diploma thesis deals with catalytic decomposition of nitrous oxide.
Nitrous oxide is considered as an important pollutant contributing to a greenhouse effect. N2O also belongs to the group of compounds depleting stratospheric ozone layer of Earth. Decomposition of N2O to natural components of atmosphere, N2 and O2, in the presence of suitable catalyst is the best possibility of nitrous oxide abatement.
In this diploma thesis, oxide catalysts with content of cobalt, manganese and aluminium were prepared by impregnation of 8 various supports and tested for N2O catalytic decomposition in inert gas and in presence of O2, H2O and NO. The adjudication of support effect on the catalytic properties of Co-Mn-Al mixed oxide was the aim of work. Catalysts were characterized by various techniques (SEM-EDAX, XRPD, physical adsorption of nitrogen, TPR-H2). | en |
dc.format | 63 l. : il. + 1 CD-R | cs |
dc.format.extent | 1755750 bytes | cs |
dc.format.mimetype | application/pdf | cs |
dc.language.iso | cs | cs |
dc.publisher | Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava | cs |
dc.subject | katalytický rozklad | cs |
dc.subject | oxid dusný | cs |
dc.subject | Co-Mn-Al směsný oxid | cs |
dc.subject | nosičové katalyzátory | cs |
dc.subject | catalytic decomposition | en |
dc.subject | nitrous oxide | en |
dc.subject | Co-Mn-Al mixed oxide | en |
dc.subject | supported catalysts | en |
dc.title | Vliv nosiče na katalytické vlastnosti Co-Mn-Al směsného oxidu | cs |
dc.title.alternative | The Influence of Support on Catalytic Properties of Co-Mn-Al Mixed Oxide | en |
dc.type | Diplomová práce | cs |
dc.contributor.referee | Jirátová, Květuše | cs |
dc.date.accepted | 2012-06-07 | cs |
dc.thesis.degree-name | Ing. | cs |
dc.thesis.degree-level | Magisterský studijní program | cs |
dc.thesis.degree-grantor | Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Hornicko-geologická fakulta | cs |
dc.description.category | Prezenční | cs |
dc.description.department | 546 - Institut environmentálního inženýrství | cs |
dc.thesis.degree-program | Nerostné suroviny | cs |
dc.thesis.degree-branch | Environmentální inženýrství | cs |
dc.description.result | výborně | cs |
dc.identifier.sender | S2735 | cs |
dc.identifier.thesis | MAT18_HGF_N2102_3904T005_2012 | |
dc.rights.access | openAccess | |